Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Polityka prywatności. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 
a48.jpg
a46.jpg
p52.jpg

Uwaga! Na ten moment rejestracja tylko dla członków ŁSK.

free counters

licznik Flag od 9.12.2010 tylko niepowtarzalne IP

 free counters

 

38414
DziśDziś169
WczorajWczoraj303
Ten tydzieńTen tydzień1349
Ten miesiacTen miesiac5579
łącznie od 01.07.2019łącznie od 01.07.201938414
kiedy najwięcej :: 06-29-2019 : 711
Statistik created: 2019-11-22T05:00:16+01:00
Twoje IP34.204.203.142

W skrócie o SSTV, PSK, RTTY

 

SSTV

Skocz do: nawigacji, szukaj

SSTV (ang. Slow Scan TeleVision) – to jeden ze sposobów przesyłania obrazów drogą radiową. Jest to system telewizyjny, wykorzystywany najczęściej do łączności amatorskiej w zakresie fal krótkich.

Transmisja SSTV zawierająca znaki wywoławcze radiostacji, raport RST i pozdrowienia w slangu krótkofalarskim.

W emisji SSTV czas przesyłu pojedynczego obrazu zawiera się pomiędzy kilkunastoma sekundami, a kilkoma minutami zależnie od sposobu zakodowania sygnału SSTV i rozdzielczości obrazu. Ograniczenie to wynika z powodu bardzo wąskiego pasma nadajnika radioamatorskiego (ok. 3 kHz przy pracy SSB), a co za tym idzie mniejsza przepustowość dla transmitowanej informacji – dla porównania kanał TV zajmuje kilka MHz). Z tego względu SSTV jest systemem przeznaczonym do przesyłania obrazów statycznych (nieruchomych). Zasięg tego systemu jest bardzo duży, praktycznie cały świat, przy stosunkowo niewielkiej mocy nadajnika. System ten, we współczesnej wersji wymaga komputera z odpowiednim oprogramowaniem oraz nadajnika i odbiornika.

W związku z łatwym dostępem do szerokiej gamy różnego rodzaju odbiorników, sygnały SSTV może odbierać każdy, kto ma do dyspozycji komputer z kartą dźwiękową. Schemat podłączenia odbiornika do komputera zamieszczony jest poniżej. Do nadawania na pasmach amatorskich potrzebne jest zezwolenie na użytkowanie radiostacji amatorskiej, natomiast na pasmach CB nadawać może każdy.

Spis treści

Schemat podłączenia odbiornika do karty dźwiękowej komputera

Schemat podlaczenia odbiornika do karty dzwiekowej komputera.svg

Częstotliwości do pracy SSTV na pasmach KF i CB

Zakres częstotliwości MHzRodzaj wstęgiZezwolenie
3,730 – 3,740 LSB Kat. II
7,035 – 7,045 LSB Kat. I
14,225 – 14,235 USB Kat. I
21,335 – 21,345 USB Kat. I
28,675 – 28,685 USB Kat. II
27,700 – 27,800 LSB i USB poza pasmem CB w Polsce

Programy SSTV

Więcej na stronie Oliver Welp's page

 

Phase Shift Keying

Skocz do: nawigacji, szukaj
Galeria diagramów
(1/3)
Diagram dla kodowania BPSK
Diagram dla kodowania BPSK
 

PSK (ang. Phase Shift Keying) kluczowanie fazy) – rodzaj modulacji cyfrowej, w której reprezentacja danych odbywa się poprzez dyskretne zmiany fazy fali nośnej.

W cyfrowej transmisji danych występują trzy główne klasy modulacji:

  • kluczowanie amplitudy (ASK);
  • kluczowanie częstotliwości (FSK);
  • kluczowanie fazy (PSK).

Każda z metod reprezentuje dane zmieniając właściwości sygnału nośnego w zależności od danych. W przypadku PSK zmieniana jest faza sygnału. Istnieją dwie podstawowe metody wykorzystania fazy sygnału w ten sposób:

  • Poprzez kodowanie danych wprost za pomocą fazy, w tym przypadku demodulator musi mieć dostęp do sygnału odniesienia.
  • Poprzez kodowanie danych za pomocą zmian fazy, czyli metodą różnicową, wtedy niepotrzebny jest sygnał odniesienia.

Każdy rodzaj cyfrowej modulacji wykorzystuje skończoną liczbę sygnałów w celu reprezentacji danych. W przypadku PSK używana jest skończona liczba faz sygnału, każdej z nich przypisany jest unikalny układ bitów. Zazwyczaj każda faza dekoduje tę samą liczbę bitów. Każda sekwencja bitów tworzy symbol reprezentowany przez pojedynczą fazę. Demodulator, specjalnie dopasowany do sekwencji symboli, które tworzy modulator, określa fazę otrzymanego sygnału i na tej podstawie odtwarza oryginalne dane. Metoda ta wymaga specjalnego sygnału odniesienia, do którego odbiornik mógłby porównać sygnał otrzymany w celu określenia fazy. Takie systemy nazywane są systemami koherentnymi.

Zamiast przyporządkowywać każdemu układowi bitów konkretną fazę, możemy również przyporządkować im odpowiednią jej zmianę. Demodulator będzie wtedy wykrywał zmiany fazy w nadawanym sygnale, a nie samą fazę. System taki nazywamy różnicowym PSK, ponieważ metoda polega na obliczaniu różnicy między następnymi fazami. Metoda ta jest prostsza w implementacji ponieważ niepotrzebny jest sygnał odniesienia, z drugiej strony produkuje ona więcej błędów.

Najlepszą metodą prezentacji działania PSK jest diagram konstelacyjny. Diagram umieszczony jest w układzie liczb zespolonych. Oś liczb rzeczywistych przedstawia składową synfazową, natomiast oś liczb urojonych kwadraturową. Amplituda każdego punktu na osi synfazowej jest używana do modulacji sygnału cosinus, amplituda drugiej osi moduluje sygnał sinus (lub odwrotnie). W przypadku PSK, punkty na diagramie rozmieszczane są równomiernie na okręgu, co pozwala osiągnąć maksymalną odległość między fazami i tym samym najmniejsze prawdopodobieństwo błędu. Ponieważ punkty są umieszczone na okręgu, transmitowane są z tą sama energią, a co za tym idzie amplitudy sygnałów sinus i cosinus również są takie same.

Dwa najprostsze przykłady PSK to BPSK – (ang. Binary Phase-Shift Keying), w którym używa się dwóch faz, oraz QPSK – (ang. Quadrature Phase-Shift Keing), w którym używa się czterech faz.

Używana może być dowolna liczba faz. Jednak ponieważ transmitowane dane mają charakter binarny, model PSK zazwyczaj zaprojektowany jest z liczbą punktów konstelacyjnych będącą potęgą dwójki.

 

RTTY

Skocz do: nawigacji, szukaj
Plik audio przykładowa transmisja RTTY
 

Tekst "Welcome to Wikipedia, the free encyclopedia that anyone can edit." wysłany w RTTY.

Problem z odtwarzaniem pliku? Zobacz Pomoc.

RTTY - (ang.) Radioteletype - jedna z cyfrowych emisji radiowych (np. F1B) i zarazem system telekomunikacyjny stosowane między innymi w krótkofalarstwie. Urządzeniem końcowym jest tutaj dalekopis lub komputer z odpowiednim oprogramowaniem połączone za pośrednictwem radia.

RTTY jest bardzo wolny w porównaniu z nowoczesnymi systemami. Typowa szybkość transmisji wynosi 45 bodów (średnio 60 słów na minutę).

RTTY używa rozmaitych metod modulacji, z których najbardziej rozpowszechniona jest FSK.

  • sygnał kodowany jest typowym 5 bitowym kodem ITA2 (znanym jako Kod Baudot)
  • co najmniej jeden system RTTY używa 6-bitowego kodowania znaków ITA2.
  • wiele nowoczesnych systemów używa 7 lub 8 bitowych bajtów.

 żródło:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież